O projektu

Projekt VITA – Virtualna Telemedicinska Asistencija je razvojno-istraživački projekt kojemu je glavni cilj razvoj cjelovite visoko-inovativne kolaboracijske telemedicinske platforme temeljene na sučeljima virtualne i proširene stvarnosti, računalnog vida te pametnim medicinskim uređajima baziranima na paradigmi „Interneta stvari“, a kojom će se omogućiti udaljeno konzultiranje, dijagnostika i liječenje pacijenta na tehnološki napredniji i intuitivniji način od konvencionalne telemedicine. Razvijena platforma biti će značajan tehnološki korak u području telemedicine te će omogućiti implementaciju u dislociranim i ruralnim ordinacijama sa ciljem povećanja dostupnosti ekspertnog znanja kroz kolaboracijsko okruženje te u hitnim službama sa ciljem povećanja promptnosti i adekvatnosti djelovanja u stabiliziranju unesrećenika.

Osim što će svojim rezultatima projekt VITA imati pozitivan učinak na zdravstveni sustav i bolju kvalitetu primarne zdravstvene zaštite i na povećanje dostupnosti specijalističke zdravstvene zaštite u dislociranim i ruralnim područjima, također će imati pozitivan učinak i na akademsku zajednicu te gospodarstvo. Kroz projekt će se povećati i osuvremeniti istraživačka infrastruktura Nositelja projekta s aktualnim i najsuvremenijim tehnologijama i opremom, a postojeći istraživački tim proširiti će se zapošljavanjem više mladih istraživača potičući horizontalna i druga temeljna načela ravnopravnosti i jednakosti. Novi i prošireni istraživački kapaciteti omogućiti će stvaranje novih znanja i vještina, novih znanstvenih spoznaja i doprinosa, diseminaciju rezultata i suradnju sa međunarodnom znanstvenom zajednicom, kreirati nova intelektualna vlasništva i preduvjete za transfer tehnologije kroz učinkovitu suradnju sa gospodarstvom.

Učinak projekta VITA nije razvidan samo u direktnim benefitima koje ostvaruje u medicini i zdravstvu, nego i u indirektnim benefitima za širu znanstvenu zajednicu i gospodarstvo budući da će nova znanja, spoznaje i tehnološka postignuća biti potencijal za razvoj potpuno novih usluga i proizvoda na tržištu, a time potičući razvoj konkurentnosti, održivosti i bolje kvalitete života.

Naziv projekta:
Virtualna telemedicinska asistencija – VITA

Ukupna vrijednost projekta:
5.175.948,18 HRK

Iznos koji sufinancira Europska unija:
100% ukupne vrijednosti projekta

Trajanje:
27.1.2021. – 31.12.2023.

Nositelj projekta:
Fakultet elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje,
Sveučilište u Splitu; Ruđera Boškovića 32, 21000 Split
+385 (0)21 305 770; https://www.fesb.unist.hr/

Partner:
SMART TECHNOLOGIES d.o.o.;
Hrvatske mornarice 1/K, 21000 Split;
https://smart-tech.hr

Voditelj projekta:
izv. prof. dr. sc. Mladen Russo

Tehnologije

Virtualna stvarnost i napredni 3D monitori

Virtualna stvarnost (engl. virtual reality – VR) računalno je stvorena, trodimenzionalna i interaktivna virtualna okolina u koju je korisnik uronjen pomoću specijaliziranih sučelja i opreme. Koristeći  specijalizirana sučelja u obliku naprednih naočala i 3D monitora,  korisnik se u potpunosti percepcijski odvaja od stvarnog svijeta i stavlja u virtualnu okolinu, sadržajno i informacijski obogaćenu specifičnim i relevantnim informacijama i objektima u obliku holograma. Korištenje virtualne okoline i naprednih 3D monitora omogućava nove perspektive i napredna iskustva sagledavanja i doživljaja što je od ključne važnosti za medicinu, a posebno u dijagnozi i liječenju pacijenata 

Proširena stvarnost i računalni vid

Tehnologija proširene stvarnosti (engl. augmented reality – AR) omogućava realizaciju pametne okoline gdje se koristeći specijalizirana sučelja i tehnologiju računalnog vida, stvarni svijet korisnika percepcijski augmentira i obogaćuje s umjetnim i računalno generiranim informacijama i objektima čineći njegovu okolinu sadržajnijom i pristupačnijom. Upravo je u zdravstvu jedno od prvih, ali i najznačajnijih primjena tehnologija proširene stvarnosti koja omogućava tehnološki naprednu dijagnozu, trening te planiranje i provođenje pregleda i operacijskih zahvata.

Napredni medicinski dijagnostički uređaji

Tehnologija interneta stvari (engl. Internet of Things – IoT) revolucionarna je tehnologija koja omogućava realizaciju neprimjetnog svijeta međusobno povezanih pametnih uređaja i senzora koji komunicirajući čine našu okolinu pametnom, naprednom i učinkovitijom. Napredni medicinski dijagnostički uređaji temeljeni na IoT tehnologiji kao što su pametni stetoskopi, ultrazvuci, termometri, tlakomjeri, elektrokardiografi i dr. već sada rade revoluciju u zdravstvu, medicini i liječenju pacijenata. Upravo takvi pametni dijagnostički uređaji i senzori povezuju pacijente s liječnicima na sasvim novoj razini, osiguravajući ključne i kritične kliničke podatke u stvarnom vremenu iz bolničkih kreveta, ordinacija i vozila hitne pomoći.

Skip to content